REGULAMIN KĄPIELISKA MIEJSKIEGO „ŻWIROWNIA”
przy ul. Kwiatkowskiego w Rzeszowie
I. PRZEPISY OGÓLNE
- Kąpielisko Miejskie „ŻWIROWNIA” przy ul. Kwiatkowskiego jest obiektem zarządzanym przez Rzeszowski Ośrodek Sportu i Rekreacji przy ul. Ks. Jałowego 23A, zwany dalej ROSiR.
- Kąpielisko Miejskie przy ul. Kwiatkowskiego otwarte jest w sezonie kąpielowym codziennie w godz. od 10⁰⁰ do 18⁰⁰, gdy jest wywieszona biała flaga.
- Dzieci do lat 7 przebywają na terenie Kąpieliska Miejskiego wyłącznie pod opieką osób dorosłych.
- Przebywanie na terenie Kąpieliska Miejskiego jest płatne. Przy zakupie biletów wstępu na Kąpielisko Miejskie przy ul. Kwiatkowskiego obowiązują opłaty zgodnie z obowiązującym Cennikiem opłat za usługi świadczone przez Rzeszowski Ośrodek Sportu i Rekreacji
- Wypożyczalnia Sprzętu Wodnego stanowi część Kąpieliska Miejskiego i objęta jest niniejszym Regulaminem. Za korzystanie ze sprzętu wodnego obowiązują opłaty zgodnie z obowiązującym Cennikiem opłat za usługi świadczone przez Rzeszowski Ośrodek Sportu i Rekreacji.
II. BEZPIECZEŃSTWO
- Nad bezpieczeństwem osób przebywających na terenie Kąpieliska Miejskiego przy Kwiatkowskiego czuwają ratownicy, którzy wyróżniają się strojem w kolorze czerwonym z napisem RATOWNIK oraz czapką ratowniczą.
- Osoby korzystające z Kąpieliska Miejskiego zobowiązane są ściśle stosować się do poleceń ratownika.
- Na Kąpielisku Miejskim obowiązują następujące sygnały flagowe:
- flaga biała – kąpiel dozwolona
- flaga czerwona – kąpiel niedozwolona
- brak flagi – basen nieczynny
- Flagę czerwoną wywiesza się w następujących przypadkach, gdy:
- kąpielisko jest nieczynne,
- temperatura wody jest niższa niż 14 stopni,
- widoczność jest ograniczona do 50 metrów,
- szybkość wiatru przekracza 5 stopni w skali Beauforta.
- Osobom kąpiącym się zaleca się wzajemną obserwację, a w miarę możliwości – udzielenie pomocy.
- Zabrania się wnoszenia własnego sprzętu wodnego i korzystania z niego, za wyjątkiem sprzętu ratowniczego (np. kamizelki ratunkowe, koła, rękawki, deski do pływania itp.)
III. ZAKAZY
- Zabrania się wstępu na teren Kąpieliska Miejskiego osobom po spożyciu alkoholu oraz innych środków odurzających.
- Wnoszenia, spożywania, sprzedaży i podawania napojów alkoholowych, narkotyków oraz innych środków odurzających, psychotropowych itp.
- Wnoszenia ostrych narzędzi.
- Zabrania się siadania, leżakowania i korzystania z pomostu w godzinach otwarcia Kąpieliska Miejskiego.
- Przekraczania strefy oznaczonej boją żółtą odgradzającą wodę płytką od głębokiej, jeżeli osoby nie umieją pływać.
- Wchodzenia do wody wbrew zakazom ratownika i w czasie wywieszenia czerwonej flagi.
- Niszczenia sprzętu i urządzeń znajdujących się na terenie Kąpieliska Miejskiego.
- Zakłócania wypoczynku innych osób, a w szczególności popychania i wrzucania do wody, wprowadzania psów na teren Kąpieliska Miejskiego i do wody, zaśmiecania terenu.
- Przekraczania boi czerwonej, która jest granicą miejsca wykorzystywanego do kąpieli.
- Palenia tytoniu, e-papierosów.
IV. ODPOWIEDZIALNOŚĆ
- Osoby przebywające na Kąpielisku Miejskim przy ul. Kwiatkowskiego naruszające porządek publiczny, dobre obyczaje, w tym używające wulgaryzmów, stwarzające zagrożenie dla innych osób przebywających na Kąpielisku, a także osoby nie stosujące się do przepisów niniejszego regulaminu i do zaleceń służb porządkowych lub pracowników ROSiR mogą zostać usunięte z terenu Kąpieliska, bez zwrotu kosztów nabycia biletu.
- Osoba, która spowodowała zniszczenie lub uszkodzenie wyposażenia Kąpieliska, ponosić będzie odpowiedzialność odszkodowawczą na zasadach określonych w przepisach Kodeksu Cywilnego.
V. ZASADY KORZYSTANIA ZE SPRZĘTU WODNEGO
- Wypożyczający sprzęt wodny z Wypożyczalni Sprzętu Wodnego okazuje ważny dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość (np. dowód osobisty).
- Sprzęt może wypożyczyć wyłącznie osoba pełnoletnia. Osoby niepełnoletnie mogą korzystać ze sprzętu wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.
- Wypożyczenie dokumentuje Karta Wypożyczenia sprzętu wodnego, której wzór stanowi załącznik do niniejszego Regulaminu
- Używanie kamizelek ratunkowych stanowiących wyposażenie sprzętu wodnego jest obowiązkowe. W żadnym wypadku nie wolno używać kamizelek ratunkowych w celach innych od ich przeznaczenia (np. do pływania na nich lub siedzenia).
- Zabrania się spożywania alkoholu i innych środków odurzających w trakcie korzystania ze sprzętu wodnego a także przybijania tym sprzętem w miejscach do tego nieprzeznaczonych, cumowania sprzętu do znaków wodnych, lądowania na nabrzeżach, zaśmiecania akwenu wodnego oraz terenu przystani, skakania ze sprzętu do wody, moczenie kapoków, uderzania sprzętem pływającym o siebie (taranowanie). Za szkody powstałe w wyniku nieprawidłowej eksploatacji koszty naprawy ponosi wypożyczający.
- O każdej zaistniałej nieprawidłowości typu: kolizja z innym środkiem pływającym, wywrotka, nieszczelność kajaka itp. należy obowiązkowo i niezwłocznie powiadomić obsługę wypożyczalni.
- Obsługa wypożyczalni może odmówić wypożyczenia sprzętu pływającego bez podania przyczyny.
- Wypożyczony sprzęt należy zwrócić w umówionej porze, nieuszkodzony i czysty. Za samowolne przedłużenie czasu użytkowania sprzętu naliczana będzie opłata dodatkowa w wysokości dwukrotnej stawki zasadniczej za każdą rozpoczętą godzinę.
- Osoby naruszające zasady regulaminu mają obowiązek natychmiastowego zwrotu sprzętu bez prawa do zwrotu opłaty za czas niewykorzystany.
VI. POSTANOWIENIA KOŃCOWE
- Korzystanie z Kąpieliska Miejskiego przy ul. Kwiatkowskiego jest równoznaczne z akceptacją powyższego Regulaminu.
- Wszystkie uwagi dotyczące funkcjonowania Kąpieliska i jego obsługi, w tym skargi i wnioski należy składać w siedzibie ROSiR ul. Ks. J. Jałowego 23a pokój nr 7 lub telefonicznie, numer telefonu (17) 748 15 15.
- W sprawach nieuregulowanych niniejszym Regulaminem stosuje się powszechnie obowiązujące normy i przepisy prawa.